Az ÉN Stílusom

Minden nő szeretné tudni, hogy mi áll jól neki. A honlap segítséget nyújt a megfelelő színek és sziluettek megtalálásához, tájékozódást ad az alapruhatár megtervezéséhez és a kiegészítők alkalmazásához mely utat mutat az egyedi stílus megteremtéséhez

GYAPJÚBÓL KÉSZÜLT TERMÉKEK

.

.

 

Öltözködésfiziológiai szempontból szintén egy előnyös alapanyagról beszélünk. Általában jó hőszigetelő képességgel rendelkeznek. A fésűs fonalak esetében ez kevésbé igaz, így Cool-Wool-nak is szokták nevezni. A nagyobb terjedelmű kártolt fonalakból előállított szövetek szerkezete lazább. A gyapjúszálakban található sok légzárványnak köszönhetően kitűnő hőszigetelő képességű. A gyapjú higroszkópikus, tehát jó felveszi a nedvességet, tömegének 1/3-át benedvesítve is száraz tapintást eredményez. Az izzadságot kémiailag megköti és semlegesíti. Hátránya, hogy a vizes gyapjú lassan szárad. A szálak lágysága a finomságtól függ. A bárány és a merino gyapjú különösen lágy, a durvább gyapjak  viszont bőrirritációt is okozhatnak.

.

 

A szilárdága elfogadható, viszont nyúlásban nagyon jók. A gyapjú rugalmassága és gyűrődésfeloldó képessége kitűnő. Jól alakítható gőzzel, viszont nemezelődésre hajlamos. Elektrosztatikusan alig töltődik fel.

.

.

 

A gyapjú textíliákon különféle eljárásokat végeznek. Ilyen pl. a siroset eljárás, melynek lényege a bevasalt hajtások tartós rögzítése. Az avatás lényege, hogy a a szövetet varrásra előkészítik, méretét rögzítik , fényes, kellemes tapintásúvá teszik. A nemezelődés gátló kikészítés lényege, hogy a gyapjú mosógépben is mosható legyen. A karbonizálást a növényi szennyeződések feloldására használják. A moly ellenes kikészítés folyamán a szövetet Eulannal vagy Mitinnel kezelik. Kallózáskor a gyapjút tömörítik (zsugorodik), bolyhozásnál a felületréteget megemelik. Vízhatlan kikészítés alatt a szövetet szilikonnal kezelik, a tűzálló kikészítés folyamán pedig vegyszerekkel kezelik a terméket, hogy jobb legyen a láng és a hőálló képessége (speciális termékek esetén).

.

 

JELLEGZETES.GYAPJÚSZÖVETEK- MÁRKANEVEK:


·        Afghalaine

·        Buklé

·        Charmelaine

·        Diagonál

·        Donegál

·        Filc

·        Flanell

·        Flausch

·        Freskó

·        Lóden

·        Muszlin

·        Posztó

·        Seviot

·        Shetland

·        Trikotine

          Tweed

 

 

SZÁLKEVERÉKEK:

 

A gyapjút rendszeresen keverik más szálakkal, hogy a jó tulajdonságokat előnybe részesítsék, a hátrányos tulajdonságokat pedig más szálak segítségével kevésbé hagyják érvényesülni. A gyapjút általában szintetikus szálakkal keverik, illetve selyemmel, pamuttal és más, finom állati eredetű szőrökkel. A tiszta élő gyapjú csak a 100%-os élőgyapjúra vonatkozhat, a tiszta gyapjú elnevezés pedig olyan termékek alapanyagára vonatkozik melyek tépett gyapjúból készülnek.

 

KEZELÉSI UTASÍTÁSOK:

.

Mosása: A nemezelődés ellen kikészített gyapjú mosható mosógépben, de érdemes alkalmazni gyapjúmosóport.

 

Fehérítése: Tilos fehéríteni.

 

Vasalása: 150 fokig vasalható, érdemes gőzölni vagy nedves ruhát használni a munkafolyamatnál.

 

Vegytisztítása: Perklóretilénnel célszerű tisztítani.

 

Szárítása: Ruha szárítógépben vagy fűtőtesten ne szárítsuk.

.

 

EGYÉB ÁLLATI EREDETŰ SZŐRÖK:

 

Alpaka, guanakó, láma, vikunya: A dél-amerikai Andokban élő lámafajták. Ezeket az állatokat minden második évben nyírják. Finomságuk, és természetes színük alapján osztályozzák a szőröket. A kiváló szigetelőképesség mellet előnyük még hogy lágy, finom tapintásúak. Kötöttárut, kabátokat készítenek belőlük.

.

.

 

Teveszőr: a kétpúpú teve pehelyszőrét értjük alatta, melyet az állat évente dob le magáról csomókban. Bézs-barna színű, nagyon finom alapanyag. Az egy év alatti tevék még „természetes szőkék” azaz lényegében fehérek, ez az alapanyag rendkívül puha és értékes. Felsőruházat alapanyagaként használják. Az egypúpú teve szőre durva, csak műszaki textíliaként alkalmazható.

.

.

 

Kasmír: Ez a kecskefaj Mongólia és a Himalája legmagasabb területein él. A hidegnek úgy áll ellen, hogy nagyon finom alsó szőrzettel rendelkezik. Az éves vedlés után a szőröket szín alapján válogatják, csoportosítják, osztályozzák. A kasmír textíliák jellemzői hogy nagyon finomak, lágyak, könnyűek, selymesek, fényesek és természetesen nagyon drágák.

.

.

 

Moher, jak: Az angóra és a moher kecske szőrét nevezzük mohernek.  Az állatot évente kétszer nyírják. A legjobb minőségű szőröket a texasi, Dél-afrikai és a törökországi kecskék adják. A szőr előnye hogy hosszú szálú, selymes fényű, enyhén göndör. Ezenkívül színe fehér, kitűnően színezhető és alig nemezelődik. Felsőruházatot készítenek belőle. A jak egy szarvasmarhafajta szőre.

.

.

 

Angóra, nyúlszőr: Európában és Kelet-Ázsiában tenyésztett angóra nyulak szőre. Elnevezésük az Ankara szóból származik. Évente négyszer is nyírhatják az állatokat. Nagyon könnyű, jó nedvszívó képességű anyag. Reumásoknak és sízőknek alsóneműt készítenek belőle.

.

 

Lószőr, tehénszőr: Ezek durva állati szőrök, melyeket inkább a közbélések készítésére használnak.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 15
Heti: 58
Havi: 548
Össz.: 537 598

Látogatottság növelés
Oldal: AF Gyapjú- Márkanevek
Az ÉN Stílusom - © 2008 - 2024 - azenstilusom.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »